Förändringsprocesser i företag tar ofta längre tid än planerat. Under tiden påverkas både kunder, medarbetare…
Ny rapport – Stora Marknadschefsundersökningen 2025
SveMa genomför varje år den Stora Marknadschefsundersökningen samarbete med Marknadscheferna, en undersökning bland deras medlemmar för att få en aktuell bild av hur marknad- och försäljningschefer ser på sin vardag, sina möjligheter och sina största utmaningar inför det kommande året.
I samband med vårt webbinarium den 4 februari 2026 presenterade vi resultaten från undersökningen tillsammans med Marknadscheferna. Vi jämförde även årets resultat med de två föregående åren för att ge en tydligare helhetsbild av hur marknads- och försäljningschefer ser på utmaningarna inför 2026. Under webbinariet satte vi också resultaten i ett större sammanhang genom att gå igenom de mest intressanta trenderna, lyfta fram överraskningar och diskutera vad svaren innebär i praktiken för marknadsavdelningar runt om i Sverige.
Vill du få en tydligare bild av resultaten och de mönster som framträder i undersökningen? Ta då gärna del av webbinariet eller ladda ner rapporten.
Ladda ner här: Stora Marknadschefsundersökningen 2025
“Man vill se snabba resultat och vill inte satsa på långsiktigt varumärkesarbete.” citat från frisvar i undersökningen.
Marknad- och försäljngschefens verklighet 2025
I årets undersökning fördjupar vi oss bland annat i budgetfrågor, hybridarbete och användningen av AI. Vi får också en klarare bild av de utmaningar som framstår som störst 2026.
Lite smakprov från undersöknngen:
- Behovet av stöd, verktyg och system i den snabbt föränderliga digitala miljön.
- Perspektiv på rollen, kommunikation och budget.
- Vad finns det för utmaningar inför 2026?
- AI användning i arbetet – hur används AI?
- Alla fritextsvar från undersökningen och trender.
Årets resultat visar flera tydliga mönster som ger en intressant bild av hur marknadsansvariga ser på sin roll i dag. 8 av 10 personer upplever att deras position i organisationen har stärkts, och en majoritet planerar att stanna kvar på sin arbetsplats under det närmaste året.
Samtidigt framkommer en osäkerhet kring budgetfrågor, där fler än hälften (53,9%) upplever det som osäkert eller svårt att motivera sin budget.
Tillsammans ger dessa insikter en första glimt av de förväntningar, utmaningar och prioriteringar som formar vardagen för marknads- och försäljningschefer inför 2026.
Några exempel från årets resultat:
- 8 av 10 personer uppfattar sin roll som marknadsansvarig som stark inom organisationen.
- 53,9% upplever att det är osäkert eller svårt att motivera sin budget.
- 6 av 10 avser inte att byta arbetsplats inom det närsma året.
- 10,4% är en liten grupp som inte använder AI.
“Att marknaden är mycket mer snabbrörlig vilket gör det svårt med strategier och långsiktig planering” citat från frisvar i undersökningen.
Livewebbinarium
Vill du ta del av hela rapporten med alla siffror, analyser och frisvar?
Ladda ner rapporten här eller kontakta Camilla Börjesson direkt!
Rapporten är kostnadsfri att ladda ner.
Har du frågor om rapporten eller vill veta mer om hur vi arbetar med undersökningar?
Kontakta oss – vi berättar gärna mer!

Camilla Börjesson
Senior Client Advisor
camilla.borjesson@svema.se
031-750 87 19
Ta del av rapporten
Fyll i formuläret nedan eller skicka ett mail direkt till Camilla Börjesson.
Läs vidare i kunskapsbanken
Vill du veta vad vi kan göra för dig?
Alla behov ser olika ut, hör av dig så berättar vi hur vi kan hjälpa just dig. Vi lyssnar, anpassar och levererar undersökningar som passar dig bäst.
Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Få de senaste nyheterna, kampanjer och insikter i vårt nyhetsbrev.
